Wyrok TSUE – Oprocentowanie od nadpłat
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) 8 czerwca 2023 r. wydał wyrok (C-322/22) dotyczący wypłacania oprocentowania z tytułu nadpłat powstałych na skutek orzeczenia TSUE stwierdzającego niezgodność polskich przepisów podatkowych z prawem Unii Europejskiej (dalej: UE).
TSUE uznał, że polskie przepisy są niezgodne z prawem UE w zakresie w jakim:
- ograniczają naliczanie oprocentowania tylko do 30 dnia od momentu publikacji wyroku TSUE będącego podstawą nadpłaty, jeśli:
– wniosek o zwrot nadpłaty został złożony po upływie 30 dni od momentu publikacji wyroku,
– nadpłata powstała przed upływem 30 dni od momentu publikacji wyroku,
- odmawiają oprocentowania z tytułu nadpłaty, jeśli:
– wniosek o zwrot nadpłaty został złożony po upływie 30 dni od momentu publikacji wyroku,
– nadpłata powstała po upływie 30 dni od momentu publikacji wyroku.
Oznacza to, że podatnicy mogą ubiegać się o oprocentowanie za okres od momentu powstania nadpłaty do momentu jej zwrotu, niezależnie od tego, kiedy:
- został złożony wniosek o zwrot nadpłaty,
- nadpłata powstała.
Tym samym w wielu przypadkach oprocentowanie z tytułu nadpłat w dalszym ciągu może być naliczane. Dotyczy to zarówno podmiotów, które po wyrokach TSUE nie występowały o zwrot nadpłat, jak i tych, które o takie nadpłaty występowały, lecz oprocentowanie przestało być naliczane.
Przykładowo, o zwrot odsetek z oprocentowaniem mogą ubiegać się podatnicy, u których powstała nadpłata VAT z uwagi na rozliczanie w przeszłości importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w szyku rozwartym (podatek naliczony i podatek należny rozpoznawane w różnych okresach rozliczeniowych). Polskie przepisy zobowiązujące do takiego sposobu rozliczania zostały zakwestionowane przez TSUE w wyroku z 18 marca 2021 r. (C-895/19).