Doręczenia elektroniczne będą normą
Podmioty publiczne będą miały obowiązek wysyłać dokumenty z wykorzystaniem systemu e-Doręczeń. Również firmy i zawody zaufania publicznego (w tym doradcy podatkowi) w kontaktach z administracją publiczną będą musiały odbierać i wysyłać dokumenty za pośrednictwem e-Doręczeń – wynika z ustawy o doręczeniach elektronicznych.
– Proces przechodzenia na elektroniczną komunikację będzie stopniowy. Przykładowo w przypadku organów podatkowych, jednostek samorządu terytorialnego i zawodów zaufania publicznego, w tym doradców podatkowych, obowiązek ten wejdzie w życie już 10 grudnia 2023 – wskazuje Michał Nawrot, konsultant w Thedy & Partners.
Natomiast sądy czy Trybunał tym obowiązkiem zostaną objęte dopiero 1 października 2029 r.
– Co ważne, skrzynka e-Doręczeń docelowo zastąpi funkcję korespondencji przez ePUAP – dodaje Michał Nawrot.
E-Doręczenia są równoważne prawnie z tradycyjną przesyłką poleconą. W tym zakresie dostępne będą trzy usługi:
- Publiczna Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego (PURDE) – umożliwiająca komunikację elektroniczną pomiędzy podmiotem publicznym, a obywatelami.
- Publiczna Usługa Hybrydowa (PUH) – dzięki której Organ będzie mógł wysłać korespondencję elektronicznie do obywatela nieposiadającego adresu elektronicznego (wyznaczony operator przekształci korespondencję w formę papierową).
- Kwalifikowana Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego (Q-doręczenia) – umożliwiająca komunikację elektroniczną pomiędzy podmiotami niepublicznymi.
Jeśli ktoś chciałby już uzyskać adres do e-Doręczeń, może o niego wystąpić. Służą do tego dwa adresy:
- Dla przedsiębiorców: https://www.biznes.gov.pl/pl/e-uslugi/00_0709_00
- W pozostałych przypadkach: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-adres-do-e-doreczen-u-publicznego-dostawcy-uslugi-e-doreczen
Adresy wpisywane będą do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE). Wpis adresu do doręczeń elektronicznych do BAE będzie równoznaczny z żądaniem doręczania korespondencji nadanej przez podmioty publiczne na ten adres. Wpis do BAE wywołuje skutki prawne od dnia jego dokonania – od tego momentu korespondencja będzie co do zasady wysyłana na adres do doręczeń elektronicznych.
– Ważne jest też to, że skrzynka do doręczeń elektronicznych służy do czasowego przechowywania korespondencji. Podmiot korzystający ze skrzynki do doręczeń będzie zobowiązany do archiwizowania na bieżąco (poza skrzynką) zgromadzonej korespondencji – podkreśla Michał Nawrot.