Zapowiadają się istotne zmiany w zakresie katalogu kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R
W harmonogramie prac rządu znalazła się nowelizacja ustawy o CIT w zakresie katalogu kosztów kwalifikowanych do ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową.
Jak wyjaśnia Karolina Łukasik, Menedżer projektu w Thedy & Partners, najistotniejszą zmianą jest usunięcie z art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, czyli dotyczącego odliczenia kosztów ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych a także badań naukowych na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, wymogu nabywania usług wyłącznie od podmiotów wymienionych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zasadniczo w tym zakresie mówimy o tzw. jednostkach naukowych np. uczelniach wyższych czy też państwowych instytutach badawczych.
W obecnym kształcie przepisów, tylko posiadanie przez Spółkę formalnego statusu centrum badawczo-rozwojowego, nadawanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, co do zasady uprawnia do odliczenia współpracy z każdym podmiotem w zakresie nabycia usług na rzecz realizowanej działalności badawczo-rozwojowej.
Zniesienie tego ograniczenia będzie z pewnością dużą korzyścią dla podmiotów, które z przyczyn obiektywnych nie mogą współpracować z jednostkami naukowymi.
Dodatkowo wydaje się, że zmiana ta pozwoliłaby na rozliczenie kosztów współpracowników zatrudnionych w oparciu o kontrakty B2B. Z pewnością byłoby to z istotną korzyścią, ponieważ w obecnym stanie przepisów ulgi B+R nie ma możliwości odliczenia kosztów usług podwykonawców w ramach realizowanej działalności badawczo-rozwojowej.
Przy założeniu pozytywnego zakończenia ścieżki legislacyjnej zaproponowanych zmian w zakresie ulgi B+R, będzie to realna zmiana dla przedsiębiorców, którzy dzięki niej będą mogli z większą elastycznością prowadzić działalność badawczo-rozwojową.
Projekt przewiduje ponadto uzupełnienie katalogu kosztów o możliwość odliczenia niektórych kosztów przeglądów, konserwacji aparatury B+R czy kosztów transportu związanego z B+R.
Powyższa zmiana wpisuje się w pozytywne podejście w zakresie rozszerzania ulgi podatkowej dla przedsiębiorstw realizujących działalność B+R w Polsce.