Thedy & Partners analizuje projekt noweli Ordynacji podatkowej: Szykuje się sporo zmian w terminach przedawnienia
Projekt nowelizacji w Ordynacji podatkowej, który znajduje się w prekonsultacjach, przewiduje sporą listę zmian w zakresie przedawnienia zobowiązań podatkowych.
– Proponowane zmiany Ordynacji podatkowej niestety są w większości niekorzystne dla podatników i są – co do zasady – nakierowane na danie organom podatkowym dodatkowego czasu na skuteczne określenie podatnikom zobowiązania podatkowego lub straty podatkowej. W tym zakresie projekt przewiduje nowe przesłanki zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych oraz naprawę kilku „usterek” w procedurze powodujących kłopoty organów podatkowych z określeniem podatnikom zobowiązań podatkowych przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego – ocenia Justyna Chylińska, starszy konsultant w Thedy & Partners.
Warto szczególnie zwrócić uwagę na nowe przesłanki zawieszenia terminu biegu przedawnienia. Takie zawieszenie oznacza bowiem w praktyce wydłużenie terminu, w którym zobowiązanie podatkowe jest wymagane. Przykładowo projekt przewiduje, że wszczęcie postępowania podatkowego w przypadku unikania opodatkowania albo przejęcie postępowania podatkowego na podstawie art. 119a i następnych Ordynacji podatkowej przez Szefa KAS skutkuje zawieszeniem biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Bieg terminu zawieszenia ponownie będzie biegł po doręczeniu decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a Ordynacji podatkowej lub środków ograniczających umowne korzyści. Jak podano w uzasadnieniu do projektu noweli, taka przesłanka zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest niezbędna z punktu widzenia wysokiego stopnia skomplikowania tego typu postępowań.
Nową przesłanką zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego będzie także wszczęcie kontroli celno-skarbowej, która może toczyć się nawet przez kilka lat.