Więcej firm skorzysta z PSH
Ministerstwo Finansów planuje poszerzenie katalogu firm, które mogą skorzystać z preferencji przewidzianych dla Polskiej Spółki Holdingowej (PSH). Stosowne regulacje znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o CIT.
Polska Spółka Holdingowa (PSH) to nowa opcja, wprowadzona przepisami Polskiego Ładu. Umożliwia ona polskim spółkom holdingowym, posiadającym zarówno krajowe, jak i zagraniczne spółki zależne, skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania dywidend i zysków ze zbycia udziałów i akcji.
– W projekcie nowelizacji ustawy o CIT zaproponowano doprecyzowanie i udoskonalenie regulacji o PSH. Po pierwsze zaproponowano zmianę definicji spółki holdingowej, gdzie wykreślono warunek niekorzystania ze zwolnień podatkowych z art. 20 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4 ustawy CIT. Po drugie rozszerzony ma zostać – o prostą spółkę akcyjną – katalog form prawnych, w których może działać spółka holdingowa. Po trzecie, istotne zmiany mają zajść w definicji spółki zależnej poprzez usunięcie warunku braku (i) posiadania więcej niż 5% udziałów lub akcji w innych spółkach, (ii) posiadania ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz (iii) korzystania ze zwolnienia w ramach specjalnej strefy ekonomicznej lub tzw. Polskiej Strefy Inwestycji – wskazuje Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Co te zmiany spowodują? Według Łukasza Kupryjańczyka z PSH skorzystają struktury wielopoziomowe, które najczęściej występują w praktyce obrotu gospodarczego i są konsekwencją okoliczności biznesowych, związanych z rozwojem spółek zależnych, skutkujących np. tworzeniem przez te spółki spółek dystrybucyjnych. Z kolei, możliwość zwolnienia z CIT dywidendy, wypłacanej przez spółkę prowadzącą działalność w SSE lub PSI, zwiększy atrakcyjność reżimu holdingowego. Ta zmiana w swym założeniu ma przekładać się m.in. na tworzenie miejsc pracy oraz wzrostu kapitału obecnego w Polsce.
Trzeba też dodać, że w ramach uproszczenia PSH w projekcie zaproponowano także, że zwolnienie z podatku dochodowego 95% dywidendy uzyskanej przez spółkę holdingową zostanie zastąpione całkowitym zwolnieniem.