W kasach fiskalnych trzeba zmienić stawki
Od 1 lutego do 31 lipca trzeba zmienić część stawek w kasach fiskalnych. To efekt wejścia w życie Tarczy antyinflacyjnej i obniżki VAT na żywność, paliwa czy nawozy.
– Oczywiście obowiązek wprowadzenia tych modyfikacji dotyczy podatników, którzy sprzedają wspomniane towary i prowadzą ewidencję w kasach. Kluczowa będzie zwłaszcza zmiana stawki na żywność, gdzie zacznie obowiązywać zerowa stawka VAT na wiele produktów, które dziś są objęte stawką 5%. Będą to m.in. mięso i ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, czy zboża i produkty z nich, np. wyroby piekarnicze – wskazuje Grzegorz Arczewski, doradca podatkowy, menedżer w Thedy & Partners.
Jednocześnie przypomina, że skoro 1 lutego zaczną obowiązywać niższe stawki VAT na część towarów to tego samego dnia wygasną Wiążące Informacje Stawkowe, jeśli podatnicy o takie występowali w zakresie towarów, które obejmie obniżka.
– Ministerstwo Finansów wydało komunikat, z którego wynika, że zmiany w zakresie VAT nie wpływają na klasyfikację towarów będących przedmiotem WIS według Nomenklatury scalonej (CN) – ta nie ulega zmianie. Ponadto jeśli podatnik wystąpi o wydanie nowej decyzji WIS dla towarów, dla których decyzja wygaśnie, w związku ze zmianami stawek VAT Krajowa Informacja Skarbowa będzie się starać załatwiać te wnioski nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu – dodaje Grzegorz Arczewski.