Ustawa antycovidowa nie miała wpływu na termin przedawnienia zobowiązań podatkowych
Dziś NSA podjął bardzo ważną dla podatników uchwałę. Wynika z niej, że przepisy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej uchwalonej w związku z pandemią COVID-19 nie dotyczyły wstrzymania rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Stanowisko NSA jest bardzo istotne, gdyż w praktyce zdarzały się przypadki, gdzie organy podatkowe uważały, że dzięki przepisom tarczy można mówić o wydłużeniu terminów przedawnienia od 50-kilku do nawet ponad 70 dni (różnie jest to liczone), co de facto oznaczało możliwość np. egzekucji już po upływie przedawnienia liczonego w „normalnym” trybie.
Co zatem to orzeczenie oznacza dla podatników?
– Otóż to, że przedawnienie nastąpiło z końcem roku kalendarzowego i nie mogło zostać wydłużone o te dodatkowe dni. Jeśli po upływie przedawnienia fiskus, mimo to prowadził postępowania wymiarowe bądź egzekucyjne, bo uznał, że termin ten ze względu na COVID-19 zostaje przedłużony, działał bezpodstawnie. To zaś oznacza, że podatnicy odzyskają podatek, jeśli go zapłacili, i to z odsetkami – komentuje Justyna Chylińska, starszy konsultant w Thedy & Partners.
Uchwała NSA z 27 marca 2023 r., sygn. akt I FPS 2/22