Umorzona subwencja z PRF do opodatkowania
O ile sam fakt otrzymania subwencji finansowej jest dla podatnika obojętny podatkowo, to jej umorzenie stanowić będzie konkretne przysporzenie majątkowe skutkujące koniecznością rozpoznania przychodu, opodatkowanego PIT – wynika z interpretacji podatkowej nr 0115-KDIT3.4011.434.2020.3.AWO.
Sprawa, którą zajmował się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej dotyczyła podatnika o statusie mikro przedsiębiorcy, który na podstawie tarczy antykryzysowej otrzymał subwencję z PFR na walkę ze skutkami COVID-19. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca bezwzględnie musi zwrócić 25% otrzymanej kwoty, a 75% – po spełnieniu ustawowych warunków – może zostać umorzona. Pojawiła się więc wątpliwość, jak kwalifikować tę część umorzoną. Skarbówka wątpliwości nie ma. Według urzędników część umorzona jest przysporzeniem podatnika, a tym samym trzeba ją zakwalifikować jako przychód podlegający opodatkowaniu.
– Stanowisko fiskusa jest zgodne z dotychczasową linią interpretacyjna w podobnych obszarach. Jednak biorąc pod uwagę sytuację przedsiębiorców w związku z pandemią i wprowadzane kolejne ograniczenia, które de facto w wielu przypadkach uniemożliwiają prowadzenie biznesu, może Ministerstwo Finansów powinno zastanowić się czy nie wprowadzić zwolnień we wskazanym obszarze, podobnie, jak zrobiono to ze szczepieniami przeciw grypie. Dawanie jedną ręką po to, żeby drugą część zabrać nie wpłynie na poprawę sytuacji przedsiębiorców – uważa Adam Allen, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.