TS UE o różnicowaniu stawek VAT
Nie można stosować różnych stawek VAT obniżonych do podobnych towarów, kierując się tylko kryterium podmiotowym – wynika z wyroku TS UE w polskiej sprawie (C-146/22).
– Z uzasadnienia wyroku Trybunału wynika, że przepisy unijne nie zabraniają, aby w przepisach krajowych znalazły się regulacje, które przewidują, że środki spożywcze składające się z tego samego głównego składnika i zaspokajające tę samą potrzebę przeciętnego konsumenta podlegały dwóm różnym obniżonym stawkom VAT, w zależności od tego, czy są one sprzedawane detalicznie w sklepie, czy też są przygotowywane i podawane klientowi na gorąco na jego zamówienie w celu natychmiastowego spożycia. Ważne jest jednak to – na co zwrócił uwagę TS UE – aby te środki spożywcze nie wykazywały analogicznych właściwości pomimo wspólnego głównego składnika lub że różnice między tymi środkami, w tym dotyczące usług wspomagających, jakie towarzyszą ich dostawom, w istotny sposób wpływały na decyzję przeciętnego konsumenta o zakupie jednego lub drugiego z tych środków – wyjaśnia Cezary Madeka, starszy konsultant w Thedy & Partners.
Teraz sąd krajowy będzie musiał rozstrzygnąć odnośnie stawki podatku dla produktu, który był podstawą do wydania orzeczenia przez TS UE.
Wyrok TS UE ma ważne znaczenie, bo organy podatkowe nie będą mogły ustalać stawek VAT tylko na bazie literalnego brzmienia matryc stawek, ale będą musiały też uwzględniać dodatkowe czynniki.