Najpierw sprawdź opodatkowanie, a potem możliwości odliczenia
Wybudowanie przystanków kolejowych, a następnie ich bezpłatne przekazanie nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT z faktur za towary i usługi wykorzystane do ich budowy, zwłaszcza, jeśli te przystanki pozytywnie wpłyną na rozwój działalności opodatkowanej podatnika – wynika z wyroku NSA z 28 września 2023 r. (sygn. akt I FSK 680/22).
W sprawie, która swój finał znalazła na wokandzie NSA spółka zajmuje się inwestycjami i budową infrastruktury kolejowej. Świadczy usługi opodatkowane VAT. W ramach swojej działalności zbudowała przystanki na terenach PKP, ale przystanki te mają zwiększyć również atrakcyjność infrastruktury podatnika. Podatnik chce bezpłatnie przekazać wybudowane przystanki na rzecz PKP.
Zdaniem organów podatkowych spółka nie miała prawa do odliczenia VAT do wydatków związanych z budową przystanków na terenie PKP i powinna skorygować swoje rozliczenia. Jednocześnie, nieodpłatne przekazanie przystanków nie podlega, według organów, opodatkowaniu VAT.
– Przy rozliczeniu VAT przedsiębiorcy powinni najpierw ustalić czy czynność podlega opodatkowaniu, a potem badać kwestie prawa do odliczenia. Według NSA przy nieodpłatnym przekazaniu przystanków nie będziemy mieli do czynienia z czynnością opodatkowaną VAT. Jednocześnie, zdaniem NSA, Spółka miała prawo do odliczenia VAT od wydatków na budowę i nie musi dokonywać korekt z tego tytułu – wskazuje na wnioski NSA Natalia Zborowska, konsultant w Thedy & Partners.