Thedy & Partners analizuje projekt noweli Ordynacji podatkowej: Czy kontrole podatkowe przejdą do historii
Kontrole podatkowe mogą (prawie) zniknąć z systemu podatkowego. Zastąpią je szersze czynności sprawdzające – wynika z projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej, który znajduje się obecnie w prekonsultacjach.
Zniesienie kompetencji Naczelników Urzędów Skarbowych do prowadzenia kontroli podatkowych na rzecz czynności sprawdzających, naturalnie wiązać się będzie z poszerzeniem zakresu tych ostatnich. Michał Wolański, menedżer w Thedy & Partners zwraca uwagę na fundamentalną zmianę jaką jest rozszerzenie celu czynności sprawdzających o „sprawdzanie wywiązywania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego”. W celu realizowaniu przedmiotowego celu, w ramach czynności sprawdzających miałoby być możliwe przesłuchiwanie świadków. Dodatkowo, możliwe będzie przeprowadzenie oględzin (za zgodą podatnika) siedziby, miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejsca przechowywania dokumentacji oraz miejsc, które są związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i w godzinach jej prowadzenia oraz ruchomości. W szczególnych przypadkach, oględziny będą możliwe także bez zgody podatnika. W rezultacie, czynności sprawdzające straciłyby swój dotychczas „za biurkowy” charakter.
– Oceniając planowane zmiany nasuwa się wniosek, że czynności sprawdzające nabierają na powadze. To z kolei, w połączeniu z odformalizowanym charakterem czynności sprawdzających, niesie ze sobą ryzyko prowadzenie u podatników „ukrytych kontroli”. Uzasadnione wątpliwości budzi zatem ochrona fundamentalnych praw podatnika w toku takich rozszerzonych czynności. Prowadzenie czynności sprawdzających, o których podatnik nie wie, ogranicza m.in. możliwość podejmowania inicjatywy dowodowej, a tym samym obrony swojego stanowiska – ocenia Michał Wolański.