Pakiety medyczne i inne świadczenia dla pracowników bez ZUS
Inflacja medyczna jest wyższa niż przeciętna inflacja – w tym roku nastąpiły lub spodziewane są podwyżki cen abonamentów medycznych – także tych dla pracowników. To dobry moment, by zweryfikować jak rozliczane dla celów PIT i ZUS są zapewniane pracownikom takie świadczenia jak abonamenty medyczne, ubezpieczenie na życie czy karty sportowe.
O ile nie ulega wątpliwości, że takie świadczenia podlegają opodatkowaniu PIT, to przy spełnieniu kilku warunków, finansowanie (współfinansowanie) tych świadczeń przez pracodawcę może być wyłączone z podstawy naliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Przekłada się to na oszczędności zarówno dla pracodawcy jak i pracownika.
Aby móc skorzystać z wyłączenia z podstawy ZUS, powinno być spełnionych łącznie kilka warunków, tj. korzyść dla pracownika:
- powinna mieć charakter niepieniężny,
- wynikać z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu,
- polegać na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne towarów, przedmiotów lub usług (co wiąże się z koniecznością współfinansowana, choćby w symbolicznej kwocie, przez pracowników).
Zastosowanie wyłączenia powinno być odzwierciedlone w dokumentach wewnętrznych spółki, określających zasady korzystania ze świadczeń oraz ich współfinansowania. Dodatkowym zabezpieczeniem dla spółki może być uzyskanie pisemnej interpretacji wydanej przez ZUS, potwierdzającej prawidłowość zastosowania wyłączenia.
W przypadku zainteresowania tym tematem, oferujemy wsparcie w zakresie: analizy dokumentów oraz ich modyfikacji, wdrożeniu procedury częściowej odpłatności oraz w przygotowaniu wniosku o wydanie interpretacji ZUS – zapraszamy do kontaktu.