Przy podziale spółki nie zawsze powstanie przychód
WSA w Gdańsku uchylił interpretację indywidualną, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) zakwestionował neutralność podatkową podziału przez wydzielenie dla wspólnika spółki dzielonej (wyrok o sygn. akt I SA/Gd 802/23 z 13 lutego 2024 r.). Jest już opublikowane uzasadnienie do tego wyroku.
Po analizie opublikowanego uzasadnienia Marek Kończak i Patrycja Krzymińska z Thedy & Partners wskazują, że w rozstrzyganej przez WSA sprawie, spółka zamierzała dokonać podziału przez wydzielenie dwóch przedsiębiorstw. Działalność w zakresie nieruchomości miała zostać wydzielona do nowej spółki, a działalność produkcyjna miała być kontynuowana przez spółkę dzieloną. Wnioskodawca będący udziałowcem spółki dzielonej powziął wątpliwości, czy w związku z otrzymaniem w wyniku przeprowadzonego podziału udziałów nowej spółki powstanie po jego stronie przychód podlegający opodatkowaniu. Wnioskodawca wskazał, że stał się udziałowcem spółki dzielonej w wyniku tzw. wymiany udziałów.
Zdaniem DKIS z uwagi na to, że wnioskodawca stał się udziałowcem spółki dzielonej w wyniku wymiany udziałów, to nie została spełniona jedna z przesłanek warunkujących neutralność podatkową podziału dla wspólnika spółki dzielonej, co skutkuje powstaniem po stronie wnioskodawcy przychodu.
Błędy proceduralne
W powołanym wyroku WSA uchylił interpretację DKIS, a w pisemnym uzasadnieniu stwierdził, że DKIS nie dokonał szerszej analizy przepisów dotyczących powstania przychodu po stronie wspólnika spółki dzielonej w przypadku podziału przez wydzielenie i w konsekwencji nie wyjaśnił kiedy te przepisy będą miały zastosowanie oraz nie odniósł się do stanowiska przedstawionego przez wnioskodawcę. W konsekwencji, WSA uchylił interpretację ze względów proceduralnych.
Pomimo że wyrok ma charakter proceduralny, to wydaję się, że WSA przychylał się do stanowiska wnioskodawcy, że z łącznej wykładni przepisów dotyczących powstania przychodu po stronie wspólnika spółki dzielonej wynika, że przychód po jego stronie powstaje tylko w sytuacji, gdy majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce nie stanowią ZCP, natomiast przychód taki nie powstaje, gdy majątek przejmowany na skutek podziału, jak i majątek pozostający w spółce stanowią ZCP.
Pozytywne rozstrzygnięcie
Niezależnie od oceny prawidłowości poszczególnych argumentów przedstawionych przez skarżącą i popartych przez WSA, jest to niewątpliwie wyrok we właściwym kierunku, gdyż zmierza do zapewnienia zgodności przepisów krajowych z przepisami prawa unijnego, zgodnie z którymi czynności restrukturyzacyjne powinny być neutralne podatkowo.
Wyrok jest nieprawomocny. Natomiast jego uprawomocnienie, zwłaszcza w wyniku jego utrzymania przez NSA może mieć istotny wpływ na kierunek orzecznictwa i interpretację przepisów o opodatkowaniu kolejnych restrukturyzacji.