Aktualności

01

Prawo.pl: Najem mieszkań w biznesie z 29-krotnie wyższą stawką podatku

Duże miasta już teraz pobierają najwyższą stawkę podatku od wynajmowanych mieszkań, jeśli właściciel jest przedsiębiorcą lub prowadzi tzw. najem krótkoterminowy – wynika z odpowiedzi samorządów na pytania Prawo.pl. Miasta powołują się na stanowisko Ministerstwa Finansów, a resort na zmiany w orzecznictwie. Jednak według ekspertów, tak wysoka stawka nie wynika z przepisów. W praktyce zapłacą za to lokatorzy - pisze portal Prawo.pl

– To błędne podejście, które – po pierwsze –  jest niezgodne z przepisami. Po drugie, Ministerstwo Finansów i lokalne organy podatkowe powołują się na orzecznictwo NSA, które jednak się zmienia. Po trzecie, nie ma znaczenia, że właściciel udostępnił mieszkanie w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Kluczowe jest, że w mieszkaniu realizowana jest funkcja mieszkaniowa. O zajęciu na prowadzenie działalności gospodarczej możemy mówić wyłącznie w sytuacji jej faktycznego fizycznego zajęcia, czyli prowadzenia w tym lokalu działalności gospodarczej – mówi portalowi Prawo.pl Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Thedy & Partners.

Według Michała Nielepkowicza pobieranie najwyższej stawki podatku od nieruchomości jest nieuzasadnione zarówno w przypadku najmu długoterminowego, jak też krótkoterminowego. W praktyce bardzo trudne byłoby bowiem określenie, w którym momencie kończy się najem krótkoterminowy, a zaczyna długoterminowy – kluczowe jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych.

Takie podejście oznacza w praktyce duże podwyżki czynszu najmu. – Te podwyżki będą stanowić dodatkowe obciążenie najemców. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 75 Konstytucji władze publiczne są zobowiązane do prowadzenia polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli – mówi Michał Nielepkowicz.

– Uważam, że na podstawie obowiązujących obecnie przepisów wynajmujący nieruchomości mieszkalne powinni płacić niższą mieszkalną stawkę podatku. Jeśli jednak ministerstwo rozważa zmiany, zasadne byłoby doprecyzowanie przepisów, by nie budziły już wątpliwości – mówi Michał Nielepkowicz.

Cały artykuł można przeczytać pod tym linkiem: Podatek od nieruchomości wynajmowanych w działalności gospodarczej (prawo.pl)

Kontakt

02

Centrala
w Warszawie:

ul. Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
Telefon +48 (22) 629 09 17
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Katowicach:

ul. Dworcowa 4 (Stary Dworzec)
40-012 Katowice
Telefon +48 508 018 322
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Thedy & Partners sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
KRS: 570600
NIP: 113-289-37-45
REGON: 362235613
Kapitał: 150.000 PLN

T&P Finance sp. z o.o.
KRS: 957685
NIP: 522-322-04-16
REGON: 521400905
Kapitał: 6.000 PLN