Nie tylko szkoła ma prawo do zwolnienia z VAT
Spółka, która świadczy usługi nauki języków obcych dla innych podmiotów gospodarczych będzie miała prawo do skorzystania ze zwolnienia z VAT. Preferencja tego typu nie jest przewidziana tylko dla jednostek oświatowych.
Taką wykładnię potwierdził m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0112-KDIL3.4012.261.2023.2.AK.
W analizowanej przez Dyrektora KIS sprawie, spółka nie jest jednostką (placówką) oświatową, uczelnią, ani organizacją pożytku publicznego. Świadczone przez spółkę usługi, związane z nauką języków obcych, nie stanowią usług w zakresie kształcenia i wychowania, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a i b ustawy o VAT. Spółka nie posiada także statusu jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk oraz instytutu badawczego.
Dlatego kluczowe było rozważenie, czy w takim przypadku możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT – usług w zakresie prowadzenia lekcji z języków obcych.
– Wykup usług nauki języków dla pracowników jest powszechne w wielu firmach. Nie dziwi więc fakt, że te spółki, które tego usługi oferują chcą potwierdzenia, że mają prawo do zwolnienia z podatku. Zacytowany art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT i zwolnienie w nim przewidziane jest najbardziej zawężone merytorycznie, ale jednocześnie nie zawiera żadnych ograniczeń podmiotowych. Dlatego ze zwolnienia na bazie tej regulacji mają prawo korzystać podmioty realizujące naukę języków obcych – wyjaśnia Grzegorz Arczewski, starszy menedżer w Thedy & Partners.
Jednocześnie zwraca uwagę, że przytoczony przepis nie precyzuje jakich języków obcych dotyczy zwolnienie, przez co wskazuje na ich szeroki katalog. Artykuł 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT obejmuje jednak usługi inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26, pkt 27 i pkt 29 ustawy. Zatem, należy w pierwszej kolejności zbadać, czy usługi wykonywane przez spółkę nie stanowią usług wymienionych w tych punktach. Jeśli przesłanki z tych punktów nie będą spełnione, firma oferująca naukę języków ma prawo do zastosowania zwolnienia wynikającego z pkt. 28.