Powrót do mechanizmu odwrotnego obciążenia w krajowym obrocie
Od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r. do krajowego porządku prawnego został wprowadzony mechanizm odwrotnego obciążenia (reverse charge mechanism/RCM) w przypadku dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych – pisze w Rzeczpospolitej Łukasz Woźniak, doradca podatkowy, menedżer w Thedy & Partners.
To efekt ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw, ustawodawca znowelizował przepisy ustawy o VAT, którą ustawodawca znowelizował również przepisy o VAT, gdzie zmiana tych przepisów – co ciekawe – przeszła bez większego echa. W konsekwencji tej zmiany podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca.
Rozwiązanie to, stanowi powrót do odwrotnego obciążenia w krajowym obrocie, czyli do mechanizmu, który uchylono uznając, że nie jest on wystarczającym środkiem do walki z oszustwami podatkowymi i zastąpiono tą instytucję mechanizmem podzielonej płatności (MPP).
Wprowadzony czasowo mechanizm ma zastosowanie do transakcji obrotu ww. energią pod warunkiem łącznego spełnienia określonych ustawowo warunków. O tym jakich, można przeczytać w Rzeczpospolitej.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 5 kwietnia 2023 r., str. H5