Pomoc humanitarna dla Ukrainy: zwolnienie z cła i VAT
Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości stosowania zwolnienia z cła i VAT towarów importowanych do Polski spoza Unii Europejskiej (UE) w ramach pomocy humanitarnej przeznaczonej dla uchodźców z Ukrainy.
Ze zwolnienia mogą korzystać organizacje państwowe/społeczne lub uprawnione organizacje charytatywne lub dobroczynne, które takim importem się zajmują.
Organizacje charytatywne lub dobroczynne mogące korzystać ze zwolnienia z cła towarów importowanych do Polski zostały wskazane w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 10 marca 2011 r. w sprawie określenia warunków, jakie muszą spełniać instytucje i organizacje uprawnione do korzystania ze zwolnienia od należności celnych przywozowych towarów przeznaczonych dla organizacji charytatywnych lub dobroczynnych. W rozporządzeniu znajdują się też szczegółowe warunki jakie muszą spełnić instytucje i organizacje.
Zwolnienie dotyczy:
– Artykułów pierwszej potrzeby, tj. towarów niezbędnych do zaspokojenia najważniejszych potrzeb ludzkich np. artykułów żywnościowych, lekarstw, odzieży i pościeli. Artykuły te nie mogą być odpłatnie przekazywane.
– Wszelkiego rodzaju towary przekazywane nieodpłatnie przez osoby lub organizacje spoza UE, wykorzystywane do zbierania funduszy w trakcie zbiórek publicznych organizowanych na rzecz osób potrzebujących.
– Wyposażenia i materiałów biurowych przekazywanych nieodpłatnie przez osoby lub organizacje spoza UE, które są wykorzystywane przez organizacje charytatywne lub dobroczynne.
Z kolei, co również w swoim komunikacie akcentuje resort finansów, zwolnienie z VAT ma zastosowanie wyłącznie do organizacji społecznych lub jednostek organizacyjnych, w których procedury księgowe umożliwiają kontrolę wykorzystania zwolnionych od podatku towarów. Pozostałe warunki oraz zasady stosowania tego zwolnienia określone zostały w art. 61 ust. 3-8 ustawy o VAT. Zwolnienia z VAT stosuje się w przypadku zastosowania zwolnienia z cła.
Zwolniony z podatku jest m.in.: import leków, odzieży, środków spożywczych, środków sanitarno-czyszczących i innych rzeczy służących zachowaniu lub ochronie zdrowia oraz artykułów o przeznaczeniu medycznym.
Produkty te muszą być przywiezione przez organizacje społeczne lub jednostki organizacyjne statutowo powołane do prowadzenia działalności charytatywnej lub do realizacji pomocy humanitarnej. Nie mogą być odpłatnie przekazywane.