Polski Ład jest w konsultacjach. To czas na zmiany
Projekt nowelizacji przepisów podatkowych w ramach Polskiego Ładu to dokument liczący 226 stron. Zmiany są duże i znaczące, dlatego też konsultacje społeczne potrwają aż 5 tygodni i zakończą się 30 sierpnia. To moment, kiedy można zgłaszać uwagi do zaproponowanych rozwiązań.
– Przedstawienie pomysłów na zmiany w podatkach w ramach Polskiego Ładu wywołało lawinę komentarzy. Opublikowanie konkretnych rozwiązań w projekcie nowelizacji tylko te komentarze pogłębiło. W konsekwencji pojawiło się wiele pytań o skutki nowych regulacji w praktyce i ich stosowanie przez przedsiębiorców. Nie dziwi więc decyzja Ministerstwa Finansów o przedłużeniu etapu konsultacji społecznych. Pozwolą one na zebranie głosów m.in. biznesu czy ekspertów podatkowych, które – miejmy nadzieję – zaowocują wypracowaniem najlepszych dla podatników rozwiązań – komentuje Michał Thedy, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Jakiego przebiegu prac nad nowelą należy się spodziewać? We wrześniu projekt zapewne trafi do Sejmu. Aby przepisy mogły wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. – zwłaszcza w podatku dochodowym – Sejm będzie musiał uchwalić je do połowy października, aby Senat zakończył swoje prace do połowy listopada. Wówczas Sejm będzie miał czas na przeanalizowanie prac Senatu, a uchwalona nowelizacja mogła zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw do końca listopada.
Przypomnijmy, że wśród planów na zmiany w podatkach są m.in.:
- Podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie pierwszego progu skali podatkowej do 120 tys. zł,
- Likwidacja odliczania składki zdrowotnej od podatku,
- Zmiany w obecnych ulgach, np. B+R i IP Box czy wprowadzenie nowych, np. na prototyp, wsparcie nowych pracowników, robotyzację,
- Wprowadzenie ulgi na IPO, konsolidacyjnej, na ekspansję,
- Wprowadzenie Investor Desku oraz Interpretacji 590,
- Możliwość tworzenia grup VAT.
O propozycjach Polskiego Ładu informowaliśmy na bieżąco od momentu ich ogłoszenia. Teraz będziemy analizować poszczególne rozwiązania zawarte w projekcie i wskazywać na ich skutki w praktyce.
Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na LinD, a także na naszą stronę: www.thedy.pl