Od 2022 r. koszty kwalifikowane w ramach ulgi inwestycyjnej będą rozliczane tylko w stałej, zadeklarowanej wysokości
Dotychczas w decyzji o wsparciu na realizację inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, była możliwość wskazania dwóch kwot kosztów kwalifikowanych – minimalnych oraz maksymalnych, stanowiących 130% minimalnej kwoty. Dawało to przedsiębiorcy pewną elastyczność w szacowaniu kosztów inwestycyjnych.
Od przyszłego roku, nie będzie możliwości wskazania maksymalnej wartości inwestycji w wysokości 130% kosztów kwalifikowanych. To zmiana, którą przewiduje projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.
Decyzja w tym obszarze argumentowana jest tym, że taka zmiana pozwoli na jednoznaczne określenie kwoty pomocy publicznej wynikającej z realizacji projektu objętego decyzją o wsparciu i jej pełniejsze monitorowanie przez właściwe urzędy skarbowe.
– Dla podatników jest to z pewnością decyzja niekorzystna, ponieważ wszelka nadwyżka kosztów wynikająca ze wzrostu cen planowanych do zakupu urządzeń, czy linii technologicznych nie będzie mogła zostać objęta ulgą – ocenia Maria Zalewska, Project Manager w Thedy & Partners.