Rozszerzenie listy średnich miast uprzywilejowanych przy ubieganiu się o ulgę inwestycyjną
Jest projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Przewiduje on sporo kluczowych dla biznesu zmian w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Jedna z nich dotyczy poszerzenia obszarów inwestycji, preferencyjnie traktowanych przy ubieganiu się o ulgę.
Preferencjami zostanie objętych dodatkowych 17 średnich miast oraz gmin sąsiadujących z gminami, w których położone są te miasta: Głogów, Legnica, Świdnica, Świecie, Lubartów, Łuków, Łask, Opoczno, Lębork, Chojnice, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Zawiercie, Ostróda, Iława, Chodzież, Stargard.
Miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze traktowane są jak obszary z największym bezrobociem. Lokalizacja inwestycji na tym obszarze zagwarantuje niższy próg wejścia w postaci zadeklarowanych kosztów kwalifikowanych. Dla dużego przedsiębiorcy, w zależności od poziomu bezrobocia w danym powiecie, wynosi on obecnie od 10 do 100 mln zł.
Jest to nieraz próg nie do przeskoczenia, dlatego obniżenie go do 10 mln zł otwiera nowe możliwości inwestycyjne dla dużych firm na tym obszarze – komentuje Maria Zalewska, Project Manager w Thedy & Partners.
– Jak czytamy w uzasadnieniu, powodów do zmiany wspomnianego rozporządzenia jest wiele, jednak jeden z ważniejszych to konieczność wparcia biznesu z radzeniem sobie ze skutkami pandemii. Trzeba podkreślić, że cel nowelizacji jest słuszny i warto teraz wspierać wszelkie inicjatywy inwestycyjne przedsiębiorstw – wskazuje Maria Zalewska.