Niekorzystne zmiany podatkowe uchwalone przez Sejm
Niższa izba Parlamentu na posiedzeniu, które odbyło się 28 października 2020 r. uchwaliła nowelizację ustaw o podatkach dochodowych (PIT, CIT, ryczałcie). To przepisy tej ustawy wprowadzą m.in. opodatkowanie CIT spółek komandytowych.
Dyskusja w Sejmie nad tym projektem była długa i budziła emocje. Posłowie podkreślali, że spółki komandytowe będą płacić podwójny podatek, a w efekcie doprowadzi to do likwidacji wielu firm.
– Warto podkreślić, że zarówno przedsiębiorcy, jak i doradcy podatkowi od momentu pojawienia się pomysłu na objęcie CIT spółek komandytowych sygnalizują, że to kierunek niewłaściwy i niezrozumiały, zwłaszcza w obliczu kłopotów i skutków związanych z pandemią, z którymi mierzy się biznes – podkreśla Michał Thedy, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Jednocześnie dodaje, że wśród innych zmian zawartych w tej noweli można wymienić np. podniesienie przychodów uprawniających do korzystania z 9% stawki CIT z 1,2 do 2 mln euro czy podwyżkę limitu przychodów uprawniających do rozliczania się na zasadach ryczałtu – z 250 tys. do 2 mln euro.
Ponadto posłowie przyjęli poprawki zakładające m.in. wydłużenie czasu obowiązywania rozwiązań wprowadzonych tarczami antykryzysowymi. Chodzi w szczególności o ulgę badawczą-rozwojową oraz odliczanie darowizn związanych z walką z pandemią.