Niekorzystna wykładnia przepisów dotyczących zwolnienia z WHT dla dywidend
Niekorzystne dla podatników stanowisko prezentuje w ostatnim czasie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Chodzi dokładnie o zwolnienie dywidendowe w podatku u źródła, które jest przewidziane w ustawie o CIT dla wypłat dywidend do rezydentów UE i EOG.
– Jednym z warunków dla zastosowania zwolnienia z CIT jest wymóg, by odbiorca dywidendy nie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Organy podatkowe i WSA w Lublinie interpretują ten wymóg w ten sposób, że odbiorca dywidendy nie może korzystać ze zwolnienia dywidendy opodatkowania w państwie siedziby – zarówno podmiotowego, jak i przedmiotowego. Innymi słowy – dywidenda musi być efektywnie opodatkowana w państwie siedziby odbiorcy płatności – tłumaczy Adrian Celiński, project manager w Thedy & Partners.
Jednocześnie wskazuje: „Wykładnia ma charakter rozszerzający i nie wynika z literalnej i prounijnej interpretacji tego przepisu, zgodnie z którą warunek ten dotyczy wyłącznie braku zwolnienia o charakterze podmiotowym po stronie odbiorcy dywidendy”.
Wyłączenie możliwości zastosowania zwolnienia z podatku u źródła może spowodować istotne ograniczenia w swobodnym przepływie kapitału, jako że w wielu państwach UE lub EOG (również i w Polsce) obowiązuje przedmiotowe zwolnienie z podatku w zakresie otrzymywanych dywidend. W najbliższym czasie oczekujemy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w tym zakresie potwierdzającego (lub negującego) prawidłowość podejścia WSA w Lublinie.