Fiskus zaczyna sprawdzać 50-procentowe koszty autorskie w branży IT
Po problemach z niskim ryczałtem informatyków prowadzących działalność gospodarczą, zanosi się na kolejne spory w branży IT. Okazuje się bowiem, że kłopot mogą mieć też firmy, które zatrudniają informatyków na umowy o pracę i stosują 50-proc., autorskie, koszty uzyskania przychodu. Fiskus zaczyna przeprowadzać w firmach IT czynności sprawdzające, by zweryfikować prawo do ulgi - pisze portal Prawo.pl.
Po wprowadzeniu zmian podatkowych w 2022 r. firmy z wielu branż, także informatycznej, zaczęły szukać nowych sposobów, by zatrzymać specjalistów. W przypadku osób zatrudnionych na umowy o pracę (a także umowy o dzieło i zlecenie) firmy zaczęły w dużo większym zakresie niż wcześniej stosować 50 proc. koszty uzyskania przychodu, by móc wypłacać pracownikom wyższe wynagrodzenie. Im wyższe koszty, tym niższy pracownik płaci podatek. Ta zmiana zwróciła jednak uwagę organów podatkowych. Fiskus zaczyna przeprowadzać w firmach IT czynności sprawdzające, by zweryfikować prawo do ulgi.
Adam Allen, doradca podatkowy i wspólnik w kancelarii Thedy & Partners zwraca uwagę, że czynności sprawdzające to często rutynowe działanie fiskusa.
– Czynności sprawdzające prowadzone są często w przypadkach, gdy organy podatkowe zauważają istotne zmiany w rozliczeniach podatników. Tak może w sytuacji, gdy dana firma, rozliczając pracowników, wykazuje dzięki 50 procentowym kosztom niższy podatek niż w poprzednich latach, podczas gdy liczba pracowników nie zmieniła się. Czynności sprawdzające nie muszą jednak przekształcić się w kontrolę, jeśli podatnik przedstawi fiskusowi dokumentację potwierdzającą prawo do preferencji – mówi Adam Allen.
Adam Allen zastanawia się też jednak nad tym, jaki wpływ na działania organów podatkowych może mieć niedawne orzeczenie NSA z 22 lutego 2023 r. (sygn. II FSK 1890/20). NSA potwierdził w nim, że firma gamingowa może zastosować 50 proc. koszty do całości wynagrodzenia pracownika zajmującego się wyłącznie pracą twórczą, czyli bez konieczności wyodrębniania elementów wynagrodzenia za pracę twórczą. Chodziło o sytuację, w której honorarium autorskie jest takie samo w każdym miesiącu, bez względu na to, ile i jakie utwory zostały przekazane. Obejmuje także premie i wynagrodzenie za urlop.
-To bardzo korzystne orzeczenie, należy jednak pamiętać, że dotyczy danej spółki i jej konkretnej sytuacji. To, że fiskus przegrał przed NSA w tej sprawie nie oznacza, że zgodzi się na tak szerokie odliczenie kosztów autorskich. Być może czynności sprawdzające prowadzone przez organy podatkowe mają zapobiegać szerszemu stosowaniu podobnych rozwiązań przez inne firmy – mówi Adam Allen.
Cały artykuł można przeczytać pod tym linkiem: 50 proc. koszty w branży IT – czynności sprawdzające fiskusa (prawo.pl)