Minister finansów o zaległych składkach społecznych i zdrowotnych
Zapłacenie przez płatnika składek zaległych składek na ubezpieczenie społeczne oraz składek zdrowotnych dotyczących pracowników, zleceniobiorców, byłych pracowników lub zleceniobiorców nie powoduje po stronie tych podatników powstania przychodu – wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów z 30 marca 2023 r. (nr DD3.8203.1.2023).
Minister podkreślił również, że zapłata przez płatnika wspomnianych zaległych składek nie stanowi przysporzenia majątkowego zwiększającego majątek podatnika i nie może być uznana za nieodpłatne świadczenie na rzecz podatnika.
W konsekwencji zapłatę przez płatnika zaległych składek społecznych oraz zdrowotnych należy uznać za czynność neutralną pod względem podatkowym dla podatnika. Tym samym zapłata tych składek nie kreuje po stronie płatnika statusu płatnika PIT oraz obowiązku informacyjnego, o którym mowa w art. 42a ustawy o PIT. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zaległe składki nie będą po stronie płatnika tych składek kosztem podatkowym.
– Przedstawione przez ministra finansów stanowisko w interpretacji ogólnej jest zgodne z prezentowanym i jednolitym podejściem w sądów administracyjnych. Interpretacja jest korzystna dla podatników PIT (czyli pracowników, zleceniobiorców), jednak już niekorzystna dla pracodawców, wskazując na konieczność zaliczenia takich zaległych składek do kosztów niepodatkowych w CIT – ocenia Adam Allen, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.