Mikrorachunek z wytycznymi ministra finansów w rozporządzeniu
Wpłat podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie znajdą się w rozporządzeniu.
Dotychczas zasady stosowania mikrorachunku znajdowały się bezpośrednio w Ordynacji podatkowej. Jednak dzięki nowelizacji ustaw podatkowych z 5 czerwca 2020 r., która obowiązuje od 1 lipca (Dz.U. z 2020 r., poz. 1065) te zasady mają zostać przeniesione do rozporządzenia. Z przepisów wynika bowiem, że listę wpłat dokonywaną za pośrednictwem mikrorachunku będzie określał minister w rozporządzeniu. Jego projekt został właśnie opublikowany i jest w konsultacjach.
– W projekcie rozporządzenia przewidziano, jakie podatki i opłaty trzeba realizować tylko przy użyciu mikrorachunku podatkowego. Zostały one podzielone na grupy: PIT, CIT, VAT. Ponadto na mikrorachunek powinny być dokonywane płatności organu egzekucyjnego za zadłużenia podatnika objęte tytułem wykonawczym, których wierzycielem jest naczelnik urzędu skarbowego. Jednak na mikrorachunek nie można płacić akcyzy. Ta bowiem musi być wpłacana na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego w Nowym Targu – wyjaśnia Adam Allen, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.