Należyta staranność jest kluczowa w rozliczeniach VAT. Jak jej dochować?
Należyta staranność to wskazanie najważniejszych okoliczności, które wezmą pod uwagę urzędnicy skarbowi oceniając działalność przedsiębiorców w zakresie VAT. Resort finansów w ramach nowej inicjatywy – Poradnika podatnika - opublikował studia przypadków związanych z należytą starannością.
Przygotowany przez MF przewodnik zawiera przykłady działań, które przedsiębiorca powinien podjąć, aby zweryfikować okoliczności związane z daną transakcją, a tym samym dochować należytej staranności podejmując decyzje o zawarciu umowy z danym kontrahentem. Chodzi oczywiście o sytuacje transakcji nie zawieranych jeszcze z danym kontrahentem.
Jak podkreśla ministerstwo konieczne jest spełnienie kryteriów formalnych. To np. sprawdzenie, czy przedsiębiorca, z którym mamy zamiar współpracować, prowadzi zarejestrowaną firmę, czy jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, czy posiada niezbędne zezwolenia i koncesje. Kolejny krok to kryteria transakcyjne. W tym zakresie MF podaje przykłady sytuacji, które powinny wzbudzić podejrzenia, a jednocześnie zastrzega, że nie jest to katalog zamknięty, bo każda transakcja jest inna i może wymagać podjęcia innych kroków w celu dochowania należytej staranności. Jako jeden z przykładów sytuacji, które powinny być niepokojące, ministerstwo podaje przypadek gdy kontrahent wymaga płatności gotówką (a więc pominięcia rachunku bankowego) lub wręcz za płatność gotówką proponuje niższą cenę.
– Najnowszy poradnik MF jest swoistym przypomnieniem dla przedsiębiorców o konieczności dochowania należytej staranności dla prawidłowości rozliczeń VAT. Ma on być szybkim przeglądem kluczowych informacji dla firm, które walczą ze skutkami pandemii i mogą o pewnych zasadach zapomnieć (Poradnik podatnika jest dedykowany firmom borykającym się ze skutkami COVID-19). Szersze omówienie tego zagadnienia przedsiębiorcy znajdą w dokumencie „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”. Przy czym w nowym dokumencie jest kilka aktualizacji i podpowiedzi wykraczających poza poprzedni dokument – wyjaśnia Andrzej Kapczuk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Poradnik MF: https://poradnikpodatnika.gov.
Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia przy dochowaniu należytej staranności w rozliczeniach VAT zapraszamy do kontaktu: Andrzej.Kapczuk@thedy.pl
Pisaliśmy o Portalu podatnika: https://www.thedy.pl/ruszyla-