MF tłumaczy rozliczenie leasingu
Minister finansów wydał interpretację ogólną poświęconą rozliczeniu leasingu. Wyjaśnił w niej jakie skutki mogą mieć modyfikacje umów leasingu, a także konsekwencje sprzedaży przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy.
– Zgodnie z wytycznymi ministra, jeżeli modyfikacje umów leasingu (w tym dotyczące harmonogramu płatności) nie powodują naruszenia warunków uznania danej umowy za leasing operacyjny, czy finansowy, nie wpływają również na późniejsze stosowanie przez finansującego zasad rozliczeń podatkowych (na podstawie art. 17c albo art. 17g ustawy o CIT lub art. 23c albo art. 23g ustawy o PIT) w odniesieniu do transakcji sprzedaży na rzecz korzystającego przedmiotu umowy leasingu po jej zakończeniu. Jednocześnie MF zastrzega, że niedopuszczalna jest taka zmiana warunków umowy, która prowadziłaby do przekształcenia umowy leasingu jednego rodzaju w drugi (zmiana kwalifikacji umowy) – zauważa Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Inna wątpliwość rozstrzygnięta w interpretacji ogólnej dotyczy sprzedaży przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy i właściwego ustalenia przychodu.
– Przychodem finansującego – jak podkreśla MF – jest wówczas wartość wyrażona w cenie określonej w umowie z jednoczesnym zastrzeżeniem, że jeśli cena sprzedaży będzie na poziomie wartości kapitału niespłaconego przez korzystającego, należy przyjąć, że jest zgodna z wartością rynkową – dodaje Łukasz Kupryjańczyk.
Wydanie interpretacji ogólnej w tym zakresie właśnie teraz jest o tyle ważne, że wielu przedsiębiorców ponoszących negatywne skutki pandemii COVID-19 może znacznie częściej decydować się na zmiany w umowach leasingu bądź sprzedawać leasingowane przedmioty przed zakończeniem tych umów.