MF szykuje SLIM VAT 3
Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet kolejnych uproszczeń w zakresie VAT. Propozycja obejmuje 20 rozwiązań. Będzie to trzeci pakiet SLIM VAT.
Z komunikatu resortu finansów wynika, że nowe uproszczenia realizują postulaty zgłaszane przez przedsiębiorstw. Wśród nich są uproszczenia w fakturowaniu. Zgodnie z opublikowanym dokumentem, który trafił do prekonsultacji, trzeci pakiet SLIM VAT został podzielony na 7 obszarów: poprawa płynności finansowej firm; VAT w obrocie międzynarodowym – mniej formalności; szerszy zakres zwolnień z VAT; mniej korekt i przyjazne rozliczanie VAT; prostsze fakturowanie i mniej obowiązków; obniżanie sankcji VAT; konsolidacja i ujednolicenie wiążących informacji – prostszy i przejrzysty dostęp do wiedzy podatkowej.
– Coraz szersza informatyzacja rozliczeń pozwala na rezygnację z rozwiązań, które dziś są przestarzałe. Przykładowo w pakiecie zmian zaproponowano rezygnację z wymogu posiadania faktury przy odliczaniu VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Zmiany mają też objąć proporcję VAT i jej korekty – wskazuje Andrzej Kapczuk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Pakiet SLIM VAT 3 ma też wpłynąć na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw, stąd opcja, aby środkami z rachunku VAT można było płacić m.in. podatek od sprzedaży detalicznej czy podatek tonażowy.
– Zgodnie z propozycją MF większa grupa podatników będzie mogła uzyskać status małego podatnika. Limit uprawniający do tego statusu ma wzrosnąć z 1,2 mln euro do 2 mln euro. To oznacza zwiększenie dostępności do rozliczeń metodą kasową, czy rozliczeń kwartalnych – dodaje Andrzej Kapczuk.
Zmiany obejmą też m.in. część zwolnień, przeliczanie kursów walut przy korektach, czy ułatwienia przy pakiecie e-commerce.
Zmiany mają wejść w życie w ostatnim kwartale 2022 r. Prekonsultacje trwają do 14 lutego.