MF bierze pod lupę transakcje z rajami podatkowymi
Większa weryfikacja transakcji realizowanych z rajami podatkowymi, większe obowiązki dokumentacyjne czy przeprowadzanie tzw. testu korzyści – to tylko część ze zmian w zakresie cen transferowych, które chce już od przyszłego roku wprowadzić Ministerstwo Finansów.
Kontrowersyjna nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych, o której dyskusja na rynku trwa od ponad tygodnia, właśnie ujrzała światło dzienne. Wśród propozycji zmian znajduje się pakiet dotyczący cen transferowych.
– Resort finansów w przedstawionym projekcie skupia się transakcjach z przedsiębiorcami mającymi siedzibę w krajach definiowanych jako raje podatkowe. Cel, który przyświeca MF w tym zakresie to ponownie uszczelnienie systemu podatkowego – wskazuje Cyprian Werykowski, doradca podatkowy, dyrektor w Thedy & Partners.
Co dokładnie ma się zmienić? Po pierwsze ma zostać rozszerzony zakres weryfikacji transakcji pod kątem ich rynkowości w sytuacji, gdy właściciel rzeczywisty (beneficial owner) ma siedzibę w raju podatkowym.
– Zarówno warunki ustalania cen transferowych (art. 11c ustawy o CIT), jak i weryfikacja cen transferowych (art. 11d ustawy o CIT) będą stosowane również w zakresie transakcji innej niż transakcja kontrolowana z podmiotem mającym siedzibę w raju podatkowym. Ponadto MF zaproponowało, że w przypadku transakcji kontrolowanych z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, próg dokumentacyjny ma wynieść 100 000 zł, niezależnie od rodzaju transakcji (wcześniej, co do zasady były to transakcje zakupowe). Obowiązkiem dokumentacyjnym zostaną objęte również spółki osobowe. Ponadto lokalna dokumentacja cen transferowych będzie musiała zawierać dodatkowo uzasadnienie gospodarcze przeprowadzanej transakcji, w szczególności opis spodziewanych korzyści ekonomicznych, w tym podatkowych – wskazuje Cyprian Werykowski.
Projekt: https://legislacja.gov.pl/projekt/12338256/katalog/12719141#12719141