Będą pewne ułatwienia w rozliczaniu transakcji z podmiotami powiązanymi
Ministerstwo Finansów chce ulżyć przedsiębiorcom i zmniejszyć obciążenia administracyjne związane z korektą cen transferowych. Pewne zwolnienia obejmą też niektórych przedsiębiorców sporządzających lokalną dokumentację cen transferowych dla transakcji krajowych – takie zmiany przewiduje art. 8 nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych oraz innych ustaw.
Zmiany w tym obszarze mają być wprowadzone do przepisów pierwszej tarczy antykryzysowej. To ona bowiem zmodyfikowała obowiązki w zakresie transakcji z podmiotami powiązanymi. Wszystko po to, aby odciążyć przedsiębiorców, którzy zmagają się ze skutkami ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.
Jak zauważa MF w uzasadnieniu nowelizacji, pandemia COVID-19 spowoduje, że podmioty powiązane z wielu branż zmuszone będą do dostosowywania cen transferowych stosowanych w rozliczeniach z powiązanymi kontrahentami do nowych uwarunkowań rynkowych w celu zachowania zasady ceny rynkowej.
– W takiej sytuacji niezbędne jest dokonanie odpowiedniej korekty. Przepisy podatkowe warunkują, że korekta in minus jest możliwa jeśli przedsiębiorca posiada oświadczenie podmiotu powiązanego o fakcie dokonania przez ten podmiot powiązany korekty cen transferowych w tej samej wysokości co podatnik. Resort finansów chce zwolnić podatników z obowiązku posiadania tego dokumentu – wskazuje Cyprian Werykowski, doradca podatkowy, dyrektor w Thedy & Partners.
Jednocześnie zastrzega, że to zwolnienie będzie limitowane czasowo. A mianowicie zwolnienie ma objąć tylko korekty dokonywane w okresie trwania kryzysu wywołanego COVID-19.
Kolejne ułatwienie, które planuje MF ma dotyczyć sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych. Projektowane przepisy przewidują, że podmioty, których przychody w roku podatkowym dotkniętym kryzysem związanym z COVID-19 spadły o co najmniej 50% w odniesieniu do łącznych przychodów uzyskanych w analogicznym okresie bezpośrednio poprzedzającym ten rok, będą mogły skorzystać ze zwolnienia z obowiązku przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji krajowych nawet jeśli wykazują stratę podatkową.
– To oczywiście będzie pewne ułatwienie dla przedsiębiorców, ale trzeba pamiętać, że nadal utrzymany zostanie obowiązek przekazywania Szefowi KAS informacji o cenach transferowych, za pomocą środków komunikacji elektronicznej – zauważa Cyprian Werykowski.
Projekt: https://legislacja.gov.pl/projekt/12338256/katalog/12719141#12719141