Formularze TPR w pytaniach i odpowiedziach – jest trzecia edycja publikacji MF
Ministerstwo Finansów opublikowało trzecią edycję przewodnika po formularzach TPR. Ma on postać pytań i odpowiedzi. Liczy 80 stron i podzielony jest na cztery główne części, przy czym ostatnia składa się z 14 podrozdziałów.
Ta publikacja to praktyczna instrukcja po zagadnieniach związanych z raportowaniem cen transferowych, gdyż MF wyraźnie zastrzega, że dokument nie ma charakteru ani interpretacji ogólnej, ani Objaśnień MF. Przewodnik ma ułatwić wywiązywanie się z obowiązku raportowania cen transferowych. W przygotowywanych odpowiedziach MF uwzględnia uwagi zgłaszane przez podatników. Najnowsza wersja została poszerzona o nowe odpowiedzi na pytania zawarte w poprzednich wersjach dokumentu oraz dodano nowe zagadnienia.
Informator TPR na 2021 rok uwzględnia m.in. zmiany wynikające z nowelizacji rozporządzeń TPR, które stosuje się do informacji o cenach transferowych składanych za rok 2021. Zmiany te dotyczą ograniczenia zakresu danych i informacji wskazywanych w informacji o cenach transferowych w przypadku transakcji, które zwolniono z obowiązku dołączania do lokalnej dokumentacji cen transferowych analizy porównawczej lub analizy zgodności.
Informator TPR zawiera także praktyczne przykłady prezentujące rekomendowany sposób wypełnienia informacji o cenach transferowych m.in. dla transakcji finansowych, ubezpieczeniowych lub kontraktów wieloletnich.
– Mimo że dokument MF nie ma mocy wiążącej dla organów podatkowych, warto podkreślić, że jest on potrzebny i z pewnością pozwala podatnikom na zapoznanie się z ministerialnym podejściem do zagadnień związanych z raportowaniem cen transferowych. W sytuacjach wątpliwych, można sięgnąć do przewodnika i podeprzeć się opublikowaną odpowiedzią – zauważa Cyprian Werykowski, doradca podatkowy, dyrektor w Thedy & Partners.