Aktualności

01

Fiskus ogranicza ulgę na ekspansję

Z ulgi na ekspansję mogą korzystać tylko producenci, ale też nie wszyscy. Ponadto wydatki, które mogą być w ramach ulgi ujęte, też muszą być właściwie ustalone, bo nie wszystkie będą podlegały odliczeniu – wynika z kilku interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Przypomnijmy, że ulga na ekspansję została wprowadzona w 2022 roku do ustaw o PIT i o CIT i polega ona na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków, które przedsiębiorca poniósł w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży swoich produktów. Ustawa określa jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi. Mogą to być np. wydatki na uczestnictwo w targach i wystawach. W konsekwencji przedsiębiorca może odliczyć 200% poniesionych wydatków: 100% jako koszty uzyskania przychodów i 100% w ramach ulgi. Maksymalne odliczenie w ramach ulgi nie może przekroczyć 1 mln zł w danym roku.

– W związku z tym, że przepisy dotyczące ulgi na ekspansję są dość nieprecyzyjne, przedsiębiorcy we wnioskach o interpretację próbują doprecyzować możliwości korzystania z tej ulgi. Dyrektor KIS w wydawanych interpretacjach bardzo ogranicza tę ulgę. Przykładowo – według Dyrektora KIS – z odliczenia nie mogą korzystać przetwórcy warzyw i owoców. Przetwórcy bowiem tylko przetwarzają owoce i warzywa, nie uprawiają warzyw i owoców, więc ich nie produkują. Kolejne ograniczenie dotyczyło hodowców zwierząt. Spółka nie tylko hoduje, ale również rozmnaża zwierzęta metodą inseminacji lub in vitro. Dyrektor KIS uznał, że nie ma tu mowy o wytworzeniu, a tym samym możliwości skorzystania z ulgi, ponieważ ta, zdaniem organu, jest skierowana tylko do przedsiębiorców będących producentami. W kolejnej interpretacji organ ograniczył prawo do odliczenia wydatków na paliwo, wykorzystane do przejazdu na targi. Pozwolił na odliczenie paliwa do przewozu sprzętu na to wydarzenie, ale na dowóz pracowników już nie. Nie wyjaśnił jednak jak obliczyć jaka część paliwa dotyczy przewozu sprzętu, a jaka pracownika – wskazuje Patrycja Krzymińska z Thedy & Partners.

Warto dodać, że w między czasie pojawił się projekt objaśnień resortu finansów dotyczący ulgi na ekspansję. I również w nim MF ograniczył np. możliwość skorzystania z ulgi dla producentów sprzętu elektronicznego, jeśli produkt zasilający ofertę tego producenta powstał jedynie na skutek złączenia dostarczonych z zewnątrz podzespołów. Podobnie, jeśli produkcja odbywa się poza zakładem podatnika, również ulga nie będzie przysługiwać. Nie można w ramach ulgi rozliczać pensji pracowników, ale bilety np. lotnicze dla zatrudnionych już tak.

– Ponownie mamy ulgę, która miała być wsparciem dla przedsiębiorców, a ze względu na nieprecyzyjność przepisów i wykładnię organów, przedsiębiorcy nie bardzo będą chcieli z niej korzystać – dodaje Patrycja Krzymińska.

Kontakt

02

Centrala
w Warszawie:

ul. Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
Telefon +48 (22) 629 09 17
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Katowicach:

ul. Dworcowa 4 (Stary Dworzec)
40-012 Katowice
Telefon +48 508 018 322
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Thedy & Partners sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
KRS: 570600
NIP: 113-289-37-45
REGON: 362235613
Kapitał: 150.000 PLN

T&P Finance sp. z o.o.
KRS: 957685
NIP: 522-322-04-16
REGON: 521400905
Kapitał: 6.000 PLN