Organizujesz imprezę dla pracowników i kontrahentów? Zobacz, co z VAT i kosztami
Imprezy integracyjne dla pracowników, konferencje biznesowe, tzw. śledzik przed świętami? To korzystne dla firmy, pracowników i partnerów biznesowych. Nie chodzi tylko o spotkanie, szkolenie, czy prezentację firmy. To również okazja, żeby dobrze zjeść, czy zrelaksować się w hotelowym SPA. Pojawia się też alkohol. Co z odliczeniem VAT i kosztów? Sądy coraz częściej stają po stronie podatników - pisze Business Insider Polska.
O komentarz do korzystnego dla podatników wyroku WSA w Łodzi (sygn. akt I SA/Łd 587/23) portal poprosił Łukasza Woźniaka, menedżera w Thedy & Partners.
– Przedmiotowe rozstrzygnięcie WSA w Łodzi należy ocenić pozytywnie – wskazał.
Jego zdaniem, co do zasady, organy chcą pozbawić podatników możliwości ujęcia w rozliczeniach VAT wydatków z tytułu usług rozrywkowych czy zakupu alkoholu stanowiących część nabywanej usługi kompleksowej w formie organizacji konferencji biznesowych, sprzedażowych czy spotkań i wyjazdów integracyjnych. Starają się podważać argumentację co do związku tych wydatków z prowadzoną działalnością. Przedsiębiorcom przysługuje bowiem prawo do pełnego odliczenia VAT nie tylko od zakupów, które mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą np. nabycie surowców do wytworzenia produktu, ale i od tych mających związek tylko pośredni jak np. koszty integracji kadry pracowniczej, poprzez których firma realizuje czynności opodatkowane. Z kolei w przypadku podatków dochodowych organy uznają zazwyczaj tego typu wydatki, a szczególnie w kontekście alkoholu jako mające charakter reprezentacyjny.
W sprawie rozstrzygniętej omawianym wyrokiem, organ kwestionował odliczenia VAT od alkoholu, siłowni, basenu i SPA. Z takim podejściem WSA w Łodzi słusznie się nie zgodził. To kolejny wyrok negujący tak restrykcyjne podejście organu.
Trzeba mieć na uwadze cel nadrzędny, gdzie wszystkie wymienione świadczenia składają się na kompleksową usługę organizacji imprezy szkoleniowo-integracyjnej. Wykluczenie z niej nabycia alkoholu i usług dodatkowych (korzystania z basenu, siłowni, strefy wellness) byłoby sztuczne i nieznajdujące uzasadnienia.
Choć wyrok jest nieprawomocny, to miejmy nadzieję, że przyczyni się do liberalizacji podejścia co najmniej w zakresie prawa do pełnego rozliczania wydatków na gruncie VAT.
Cały artykuł można przeczytać pod tym linkiem: Imprezy integracyjne, konferencje biznesowe? Zobacz, co z VAT i kosztami (businessinsider.com.pl)