Estoński CIT zyskał aprobatę Rady Ministrów
Na posiedzeniu 28 września 2020 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz innych ustaw, który zakłada wprowadzenie od początku przyszłego roku do polskiego porządku prawnego tzw. estońskiego CIT.
Jak już informowaliśmy z tej nowej formy opodatkowania będą mogły skorzystać spółki kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjne), w których udziałowcami (akcjonariuszami) są wyłącznie osoby fizyczne. Ponadto przychody przedsiębiorstwa nie będą mogły przekraczać rocznie 100 mln zł. I kolejnym ważnym warunkiem do spełnienia dla skorzystania z tzw. estońskiego CIT będzie zatrudnianie co najmniej 3 pracowników (na umowę o pracę) lub ponoszenie miesięcznych wydatków na wynagrodzenia z tytułu innych umów, w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obciążonych PIT i ZUS). Ten ostatni warunek będzie nieco inaczej określony dla firm rozpoczynających działalność.
– Istotą estońskiego CIT będzie przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Jak podkreśla MF ma to wesprzeć głównie dla firm, które mają kłopoty z pozyskiwaniem środków na inwestycje. Estoński CIT będzie mógł przedsiębiorstwom służyć przez 4 lata, z opcją przedłużenia na kolejne 4-letnie okresy. Oczywiście przedłużenie będzie możliwe po spełnieniu pewnych warunków – przypomina Michał Thedy, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.