Dobre praktyki dla rozliczeń cen transferowych w związku z COVID-19
Ministerstwo Finansów opublikowało dokument, w którym wskazuje na dobre praktyki stosowane do rozliczeń transakcji między podmiotami powiązanymi. Chodzi o wyjaśnienie, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na ceny transferowe.
Ministerialny dokument liczy 16 stron. Przedstawiono w nim zasady dobrych praktyk związanych z wybranymi obszarami cen transferowych, na które szczególnie duży wpływ miała, ma lub może mieć pandemia COVID-19. Te dobre praktyki mają być wskazówką dla organów podatkowych i podatników.
– Warto przypomnieć, że podobny dokument w ubiegłym roku wydała OECD. Jak wskazuje MF nie jest to dokument wiążący dla polskich organów i przedsiębiorców, ale na pewno stanowi źródło wiedzy i resort uwzględnił je w swoim materiale – wskazuje Cyprian Werykowski, doradca podatkowy, dyrektor w Thedy & Partners.
Z pisma MF wynika, że analiza i ocena zakresu wpływu COVID-19 na branże / przedsiębiorstwa / transakcje kontrolowane powinna być przeprowadzona przez każdy podmiot indywidualnie z uwzględnieniem specyfiki konkretnego stanu faktycznego. Co zatem trzeba ocenić?
– Czy przedsiębiorca z uwagi na wpływ COVID-19 zmieniłby warunki realizowanej transakcji, w tym uzgodnioną i stosowaną w tej transakcji cenę. Jak podkreśla MF w okresie pandemii kluczową zasadą do ustalania i weryfikacji / oceny warunków w transakcjach kontrolowanych pozostaje zasada ALP (arm’s length principle). Punkt odniesienia stanowią zachowania podmiotów niezależnych w porównywalnych transakcjach. W procesie analizy i oceny wpływu COVID-19 na podmiot uczestniczący w transakcji kontrolowanej kluczowa jest szczegółowa analiza funkcji, aktywów i ryzyka z uwzględnieniem stanu przed i w trakcie COVID-19 – cytuje Cyprian Werykowski.
W dokumencie MF znajdziemy informacje m.in. na temat: analizy porównawczej w okresie występowania COVID-19, alokacji kosztów nadzwyczajnych związanych z wystąpieniem COVID-19 pomiędzy powiązane strony transakcji, dokumentacji cen transferowych za okres COVID-19, uprzednich porozumień cenowych, korekty cen transferowych.