Zmiana składu osobowego spółki nie wpłynie na jej status
W wyniku wystąpienia ze spółki jawnej wspólnika będącego osobą prawną, spółka nie utraci statusu podatnika CIT – wynika z interpretacji podatkowej nr 0111-KDIB2-1.4010.309.2021.1.AR.
W analizowanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sprawie, spółka komandytowa przekształciła się w spółkę jawną. Na dzień rejestracji spółki jawnej w KRS jej wspólnikami były dwie osoby fizyczne oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Tydzień po rejestracji spółki jawnej odbyło się zebranie jej wspólników, podczas którego spółka z o.o. wystąpiła ze spółki jawnej. Zmianie uległa umowa spółki poprzez wykreślenie występującego wspólnika. Od tego dnia ostatecznie w spółce wspólnikami są dwie osoby fizyczne – każda po 50% udziałów. W rezultacie spółka jawna, spółka osobowa, której wspólnikami są jedynie osoby fizyczne jest opodatkowana podatkiem od osób prawnych. Pojawiła się więc wątpliwość czy wystąpienie spółki z o.o. spowoduje utratę statusu podatnika CIT przez spółkę jawną. Warto dodać, że w sprawie będącej przedmiotem interpretacji, spółka powinna zawiadomić o zmianach w składzie wspólników (taki obowiązek wynika z przepisów), a tego nie zrobiła.
– Dyrektor KIS wyjaśnił, że w wyniku wystąpienia ze spółki wspólnika będącego osobą prawną spółka jawna nie utraci statusu podatnika CIT i zachowa ten status aż do czasu likwidacji lub wykreślenia z rejestru przedsiębiorców. Zmiana w składzie osobowym, posiadającego status podatnika CIT, nie ma bowiem wpływu na ten status. Z tą interpretacją niewątpliwie można polemizować albowiem nie realizuje celu, jaki przyświecał zmianom w objęciu CIT spółek jawnych – zauważa Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.