Wiemy już, kto skorzysta z ulgi na robotyzację
Jest gotowy projekt nowelizacji przepisów ustaw o PIT i o CIT, który zakłada wprowadzenie od 2022 r. ulgi na robotyzację. W projekcie ustawy znajdujemy zamknięty katalog kosztów kwalifikowanych, które będą mogły być objęte tą preferencją.
– Katalog ten nie pozostawia złudzeń firmom, które planują jedynie prostą modernizację i wymianę parku technologicznego, a które chciały skorzystać z ulgi na automatyzację/robotyzację – zauważa Maria Zalewska, Project Manager w Thedy & Partners.
Ze wsparcia będzie można skorzystać konkretnie na zakup nowych robotów przemysłowych i niezbędnych do ich funkcjonowania maszyn i urządzeń peryferyjnych. Pojęcie robota zostało zdefiniowane i obwarowane pewnymi wymogami.
Robotem przemysłowym, według projektu ustawy, jest maszyna:
- automatycznie sterowana,
- programowalna,
- wielozadaniowa,
- o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych.
Dodatkowo, robot przemysłowy powinien spełniać łącznie następujące 4 warunki:
- Wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi;
- Jest połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
- Jest monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
- Jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym.
– Ze wsparcia będą mogły szczególnie skorzystać przedsiębiorstwa posiadające zaawansowane linie montażowe, u których zakup robotów spowoduje znaczną poprawę zdolności produkcyjnej, np. w sektorze produkcji samochodów, czy w stolarniach – ocenia Maria Zalewska.