Ważna uchwała NSA: Dodatkowe zobowiązanie nie może być przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu
NSA podjął dziś ważną dla podatników uchwałę dotyczącą uprawdopodobnienia świadomego udziału podatnika w oszustwie podatkowym w ramach tzw. karuzeli (sygn. akt I FPS 1/23).
Pytanie prawne, nad którym 29 maja pochylił się Naczelny Sąd Administracyjny brzmiało: „Czy w ramach postępowania mającego na celu wydanie na podstawie art. 33 § 4 pkt 1 w związku z art. 33 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) decyzji o zabezpieczeniu dodatkowego zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 112c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 ze zm.) organ podatkowy ma obowiązek uprawdopodobnienia świadomego udziału podatnika w oszustwie podatkowym w ramach tak zwanej karuzeli podatkowej?”.
NSA przeanalizował sprawę i wnioski sądu są szersze, niż można było się spodziewać. Według NSA, dodatkowe zobowiązanie nie może być przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu. To bardziej sankcja administracyjna, a nie zobowiązanie. W sprawach, które przewidują 100% sankcję organy podatkowe musiałyby badać kwestie świadomego udziału w oszustwie. Powinna być tu bowiem stosowana zasada proporcjonalności – kara adekwatna do przewinienia. Orzeczenie jest niewątpliwie korzystne dla podatników – komentuje na gorąco wyrok NSA Piotr Kalemba, doradca podatkowy, starszy menedżer współpracujący z Thedy & Partners.