Unikanie płacenia podatków ma być trudniejsze
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o egzekucji administracyjnej. Zmiany wprowadzone jej przepisami mają m.in. utrudnić unikanie płacenia podatków.
Nowelizacja wpłynie m.in. na zasady korzystania z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Dziś podatnicy, którzy nie mają pieniędzy na zapłatę podatku mogą poprosić organ podatkowy o rozłożenie podatku bądź zaległości podatkowej na raty. Raty płacone są na podstawie decyzji skarbówki, w której jest liczba rat i terminy płatności. Jeśli podatnik nie płaci ustalonych rat, decyzja wygasa – choć nie zawsze w całości.
– Obecnie decyzja o uldze w spłacie zobowiązań podatkowych wygasa, jeśli podatnik nie zapłaci w terminie trzech kolejnych rat. Podatnicy zatem pilnują tego limitu, aby preferencji nie stracić, mimo braku terminowych wpłat. Dzięki wspomnianej nowelizacji, decyzja wygaśnie, jeśli podatnik nie zapłaci w terminie trzech rat, ale nie muszą to być raty następujące po sobie. Chodzi o dowolne trzy. W konsekwencji po zmianie, brak jakichkolwiek trzech wpłat spowoduję utratę „systemu ratalnego” w skarbówce – wyjaśnia Piotr Kalemba, doradca podatkowy, starszy menedżer w Thedy & Partners.
Zmiany zajdą też w egzekucji VAT od podmiotów zagranicznych w ramach unijnych procedur szczególnych, wskazanych w rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającym środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
– Będzie to nowy tytuł egzekucyjny, co ma usprawnić ściąganie należności z tytułu VAT od przedsiębiorców, którzy nie mają siedziby w Polsce przy procedurach szczególnych – podkreśla Grzegorz Arczewski, doradca podatkowy, starszy menedżer w Thedy & Partners.
Jeśli chcecie Państwo poznać więcej szczegółów dotyczących nowych zasad egzekucji administracyjnej – zapraszamy do kontaktu.