Umowa jak faktura daje prawo do odliczenia VAT
Umowę w formie pisemnej można uznać za fakturę – uważa Trybunał Sprawiedliwości UE w spr. Raiffeisen Leasing, C-235/21.
Spawa analizowana przez TSUE oparta była na występującej często w obrocie gospodarczym, choć specyficznej, umowie zbycia i leasingu zwrotnego. Pomimo tego, konkluzje wynikające z wyroku mogą mieć poważny wpływ, przez analogię, na inne podobne zagadnienia na gruncie VAT.
Umowa może zostać uznana za fakturę, jeśli zostanie w niej wykazany VAT (nawet gdy nie została wskazana stawka VAT, ale stawkę tę można byłoby wywieść z takiej umowy), a ponadto zawiera ona te informacje, które są niezbędne do tego, by organ podatkowy mógł ustalić, czy materialne przesłanki prawa do odliczenia VAT zostały spełnione.
– Z rozważań TSUE jak dla mnie wynika, iż postać samego dokumentu nie ma aż takiego znaczenia. Jednakże, TSUE warunkowo wskazał, przerzucając ciężar na krajowe sądownictwo, iż do sądu odsyłającego należy dokonanie oceny zapisów umowy pod kątem spełnienia materialnych przesłanek prawa do odliczenia VAT. Wyrok jest istotny, ale wzbudza wątpliwości. Trudno jest przewidzieć, jak duży wpływ będzie on miał na praktykę dokumentowania rozliczeń na gruncie VAT zarówno po stronie podatników, jak i samego podejścia organów podatkowych – wskazuje Łukasz Woźniak, menedżer w Thedy & Partners.