Tarcza 4.0 trafiła do Sejmu
Projekt kolejnej tarczy antykryzysowej jest już w Sejmie. Przewiduje on kilka zmian w prawie podatkowym.
Jedna z propozycji dotyczy tzw. ulgi na złe długi. Podatnicy ponoszący negatywne skutki wywołane pandemią będą mogli z niej skorzystać w zakresie odliczania wierzytelności, począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 30 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym wierzytelność została uregulowana lub zbyta. Obecnie okres ten wynosi 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty.
Ponadto z ulgi tej będą mogli skorzystać podatnicy, którzy na 2020 r. wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek i ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu epidemii COVID-19. Podatnicy ci będą mogli zmniejszyć zaliczkę należną o niezapłaconą wierzytelność za miesiąc, w którym upłynęło 30 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym wierzytelność została uregulowana lub zbyta.
Inna ważna zmiana – jak podkreśla Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners – to przedłużenie terminu na raportowanie do organów podatkowych o krajowych schematach podatkowych. Projekt wskazuje, że terminy wskazane w dziale III rozdziale 11a Ordynacji podatkowej (a więc chodzi o terminy dotyczące raportowania tzw. MDR-ów) nie rozpoczynały się, a rozpoczęte podlegały zawieszeniu w okresie od 31 marca 2020 r. do trzydziestego dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, przy czym w przypadku schematu podatkowego transgranicznego nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 r. To oznacza, że w przypadku schematów podatkowych transgranicznych zawieszenie odbywać się będzie na niezmienionych zasadach, a w przypadku pozostałych schematów – najprawdopodobniej zostanie jeszcze przedłużone.