Ruszyły prace nad e-fakturami
Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje publiczne nad projektem ustawy, który ma wprowadzić e-faktury. Ma to być nowa, ustandaryzowana forma dokumentu.
Wdrożenie e-faktur miałoby zostać podzielone na etapy. Początkowo stosowanie dokumentów w tej formie byłoby dobrowolne. Można by ich używać obok faktur tradycyjnych, podobnie jak jest to dziś z fakturami papierowymi i elektronicznymi. Od 2023 roku e-faktury byłyby obowiązkowe dla wszystkich.
Zgodnie z projektem, faktura ustrukturyzowana będzie uznana za rodzaj faktury elektronicznej. Faktury ustrukturyzowane będą wystawiane i otrzymywane przez podatników za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj.: Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Każdy podatnik poprzez indywidualne konto w systemie e-faktur będzie mógł wystawić fakturę z wykorzystaniem wzoru zamieszczonego na elektronicznej platformie usług administracji publicznej.
– Elektronizacja dokumentacji, w tym faktur, to naturalny proces i należało się go spodziewać, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że od blisko roku wielu przedsiębiorców i tak funkcjonuje w dużej mierze zdalnie. Oczywiście zwiększy się też jednocześnie transparentność działalności. Niegdyś firma była „widoczna” dla organów podatkowych tylko w trakcie kontroli, potem raz na miesiąc (JPK), a teraz wraz z kasami fiskalnymi on-line oraz wraz z e-fakturami będzie „widoczna” na co dzień – komentuje Andrzej Kapczuk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Projekt: Projekt (rcl.gov.pl)