Raportowanie Country-by-Country z poszerzonymi wyjaśnieniami MF
Ministerstwo Finansów opublikowało nowe pytanie pytań i odpowiedzi w zakresie raportowania Country-by-Country. Dokument został zaktualizowany i uzupełniony o nowe zagadnienia.
Cyprian Werykowski, doradca podatkowy, dyrektor w Thedy & Partners przypomina, że raportowanie Country-by-Country obliguje duże międzynarodowe grupy kapitałowe do udostępnienia administracji podatkowej m.in. informacji o:
- wielkości prowadzonej działalności (wielkości aktywów, kapitału zakładowego, liczby zatrudnionych osób),
- wielkości zrealizowanych przychodów, osiąganych zysków (bądź strat), zapłaconego (i należnego) podatku,
- miejsc prowadzenia działalności oraz przedmiotu tej działalności.
Mechanizm raportowania Country-by-Country został wypracowany w ramach planu działań OECD w sprawie przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania i transferowi zysków (ang. Base Erosion and Profit Shifting, BEPS).
– W związku z tym, że tematyka tej formy raportowania stwarza sporo problemów w praktyce MF regularnie uzupełnia swój dokument z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami na nie. Obecnie jest to 4 wydanie tej publikacji. Przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się z niej czym jest raportowanie CbC, a udzielane odpowiedzi dotyczą powiadomień CbC-P oraz raportów CbC-R. Dokument ma obecnie 23 strony – dodaje Cyprian Werykowski.
Odpowiedzi MF: CbC – najczęściej zadawane pytania (podatki.gov.pl)