Aktualności

01

Przyspieszenie w MDR-ach. Prawie 4200 schematów ma numer

W ciągu dwóch lat złożono szefowi Krajowej Informacji Skarbowej prawie 19 tys. informacji o schematach podatkowych. Nie wiadomo jaki jest tego skutek, bo wiele podmiotów zgłasza schematy na wyrost, z ostrożności - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners, komentując sprawę na łamach Dziennika zwrócił uwagę, że z opublikowanych przez MF statystyk płynie kilka wniosków.

Po pierwsze widać, że łączna liczba zaraportowanych schematów przez dwa lata obowiązywania przepisów nie jest duża. Średnio wynosiła ona od kilku do 10 tysięcy rocznie. Liczby te nie są więc imponujące, jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość Polski oraz fakt, że spora grupa podatników raportuje schematy podatkowe z ostrożności, z uwagi na wadliwe przepisy, które utrudniają ich stosowanie w praktyce.

Po drugie, z pewnością na zmniejszoną dynamikę raportowanych schematów w zeszłym roku, wpłynął fakt, że zawieszono terminy raportowania MDR. Terminy raportowania tzw. schematów transgranicznych zostały już odwieszone, jednak terminy raportowania schematów krajowych (czyli nietransgranicznych) zostaną odwieszone dopiero po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego plus 30 dni, na co w najbliższym czasie się nie zanosi.

Ze statystyk widać również, że znacząco przyspieszył proces nadawania tzw. numerów schematów podatkowych (NSP), w czym pomogło włączenie w ten proces innych jednostek KAS. Widać to w praktyce – obecnie NSP można otrzymać już dosłownie po kilku dniach od zaraportowania schematu podatkowego, podczas gdy początkowo okres oczekiwania przekraczał rok.

Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że w raportowaniu schematów podatkowych największym problemem dla podatników są wadliwe przepisy, które zawierają otwarte, nieprecyzyjne definicje, co skutkuje raportowaniem wielu MDR-ów z ostrożności. Ponadto dopełnienie tego obowiązku nadal zajmuje podatnikom sporo czasu.

Wydaje się więc, że te statystyki nie odzwierciedlają realnego obrazu sytuacji, bo wielokrotnie nie wiadomo czy dane zdarzenie czy czynność stanowi schemat podatkowy i czy powinno być zaraportowane. W tym zakresie zarówno korzystający (przede wszystkim podatnicy), ale też promotorzy (eksperci podatkowi) wciąż oczekują na zakończenie przez Ministerstwo Finansów prac w zakresie aktualizacji objaśnień dotyczących raportowania schematów podatkowych, czy też w ogóle zmian przepisów – w ramach tzw. Forum MDR, które rozpoczęło działanie pod koniec 2019 roku. Zaktualizowane objaśnienia miały być wydane na początku 2020 roku. Oczywiście pandemia odroczyła te prace, ale w ramach powrotu do normalności, dobrze byłoby ten temat sfinalizować i wydać jak najszybciej zaktualizowane objaśnienia (uwzględniające przekazane MF wskazówki podatników i ekspertów podatkowych).

Cały artykuł został opublikowany w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 marca 2021 r., str. B3

Kontakt

02

Centrala
w Warszawie:

ul. Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
Telefon +48 (22) 629 09 17
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Katowicach:

ul. Dworcowa 4 (Stary Dworzec)
40-012 Katowice
Telefon +48 508 018 322
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Thedy & Partners sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
KRS: 570600
NIP: 113-289-37-45
REGON: 362235613
Kapitał: 150.000 PLN

T&P Finance sp. z o.o.
KRS: 957685
NIP: 522-322-04-16
REGON: 521400905
Kapitał: 6.000 PLN