Aktualności

01

Podatek od nieruchomości pełen sprzeczności – konieczne głębsze zmiany

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w podatku od nieruchomości dotyczące definicji budowli oraz opodatkowania garaży, zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że danina ta sprawia tak wiele problemów, że konieczna jest głębsza reforma. Ale zanim zostanie wprowadzona, możliwe są kolejne spory – tym razem dotyczące zwolnienia z podatku infrastruktury portów rzecznych, co wynika z wyroku NSA (sygn. III FSK 4345/21) - pisze portal Prawo.pl

Jak wskazuje Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners, kluczowe znaczenie mają zmiany, nad którymi Ministerstwo Finansów pracuje obecnie, czyli dotyczące definicji budowli i opodatkowania garaży.

– Z wcześniejszych zapowiedzi MF wynika jednak, że w dalszej kolejności rozważana jest też szersza reforma. W mojej opinii powinna objąć przede wszystkim kilka podstawowych obszarów. Po pierwsze, konieczne jest skonstruowanie katalogu przedmiotu opodatkowania, który będzie budził jak najmniej wątpliwości, sięgając do orzecznictwa. Po drugie, trzeba doprecyzować kwestie podmiotu opodatkowania – choćby to, czy od obiektów budowlanych na dzierżawionym gruncie podatek płaci najemca (dzierżawca), czy właściciel. Po trzecie, reformy wymaga również  podstawa opodatkowania. Przedsiębiorcy nie rozumieją, czemu nie mogą pomniejszać podstawy opodatkowania o odpisy amortyzacyjne i  w rezultacie budowla np. 30-letnia ma dla celów podatku od nieruchomości taką wartość jak nowa. Po czwarte, trzeba zróżnicować stawki, które obecnie płaci się w tej samej wysokości zarówno od budynku zrujnowanego jak i nowoczesnego – mówi Michał Nielepkowicz.

– Niestety przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są pełne absurdów. Kolejnym jest kwestia organów podatkowych, których mamy 2477 – tyle ile gmin jest w Polsce. W praktyce oznacza to często różne podejście do tej samej kwestii różnych organów podatkowych, w zależności nie tylko od województwa, ale też gminy. To ogromne utrudnienie zwłaszcza dla przedsiębiorstw sieciowych, mających infrastrukturę na terenie całego kraju, np. stacje benzynowe czy linie przesyłowe – dodaje Michał Nielepkowicz.

Cały artykuł można przeczytać pod tym linkiem: Podatek od nieruchomości – jakie zmiany trzeba wprowadzić (prawo.pl)

 

 

Kontakt

02

Centrala
w Warszawie:

ul. Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
Telefon +48 (22) 629 09 17
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Katowicach:

ul. Dworcowa 4 (Stary Dworzec)
40-012 Katowice
Telefon +48 508 018 322
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Thedy & Partners sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
KRS: 570600
NIP: 113-289-37-45
REGON: 362235613
Kapitał: 150.000 PLN

T&P Finance sp. z o.o.
KRS: 957685
NIP: 522-322-04-16
REGON: 521400905
Kapitał: 6.000 PLN