Pandemia wstrzymała przedawnienie w kks
Sejm na posiedzeniu 20 kwietnia 2021 r. uchwalił nowelizację kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Wśród zmian w niej zawartych jest ta, która zawiesiła bieg terminu przedawnienia w sprawach skarbowych.
Chodzi dokładnie o modyfikację w ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842). W uchwalonej noweli zaproponowano dodanie po art. 15zzr – art. 15zzr1. Przewiduje on, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 6 miesięcy po ich odwołaniu nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. Wspomniane okresy regulacja nakazuje liczyć od 14 marca 2020 r. – w przypadku stanu zagrożenia epidemicznego, oraz od 20 marca 2020 r. – w przypadku stanu epidemii.
– Regulacja ta oznacza, że przedawnienie w zakresie wykroczeń i przestępstw skarbowych nie biegło i nie biegnie w czasie pandemii. Podatnicy muszą zdawać sobie z tego sprawę, gdyż w konsekwencji czyny, które mogą być zakwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo przedawniają się znacznie później. Bieg terminu przedawnienia zostanie ponownie uruchomiony po upływie 6 miesięcy od odwołania pandemii – wskazuje Piotr Kalemba, doradca podatkowy, menedżer współpracujący z Thedy & Partners.
Przepisy tej nowelizacji mają wejść w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jednak uwaga: do czynów popełnionych przed dniem wejścia w życie tej ustawy oraz kar orzeczonych przed dniem wejścia w życie tej ustawy stosuje się przepisy o przedawnieniu w brzmieniu nadanym tą ustawą, chyba że termin przedawnienia już upłynął.