Nabycie sprawdzające działa od 1 stycznia
Urzędnicy skarbówki z początkiem roku zyskali nowe uprawnienia, w tym m.in. mogą dokonać nabycia sprawdzającego. Co to takiego?
– Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej będzie udawał Klienta, aby sprawdzić czy sprzedawca rejestruje sprzedaż w kasie fiskalnej i wydaje paragon fiskalny. Jeśli sprzedawca nie dopełni którejś z czynności, do której zobowiązują go przepisy, urzędnik sporządzi protokół, na bazie którego naczelnik odpowiedniego urzędu uruchomi u sprzedawcy kontrolę lub postępowanie podatkowe. Zasadą nabycia sprawdzającego jest zwrot nabytego w trakcie tych czynności towaru – odpowiada Piotr Kalemba, doradca podatkowy, doświadczony menedżer współpracujący z Thedy & Partners.
Jednocześnie, począwszy od 1 stycznia, na poczet niezapłaconych podatków możliwe jest czasowe zajęcie ruchomości, choć jak podkreśla Ministerstwo Finansów w swoim komunikacie, ten środek będzie stosowany tylko w przypadku poważnych spraw. Kiedy zatem do zajęcia może dojść?
– Gdy organy egzekucyjne prowadzą już postępowanie egzekucyjne wobec zobowiązanego z tytułu podatków i innych należności i kwota tych zaległości wynosi powyżej 10 tys. zł, funkcjonariusz KAS ma prawo zająć ruchomości będące własnością tego dłużnika. Zajęte będą mogły być np. samochód lub towar będące jego własnością. Maksymalny okres zajęcia będzie wynosił 96 godzin. Po tym czasie, jeśli zajęcie tymczasowe nie przekształci się w egzekucyjne zajęcie ruchomości, podjęte czynności staną się bezprzedmiotowe – wyjaśnia Piotr Kalemba.