Ministerstwo Finansów wyjaśnia regulacje dotyczące cen transferowych
TPR – najczęściej zadawane pytania i oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych to dwie najnowsze publikacje Ministerstwa Finansów.
W pierwszym z dokumentów resort zebrał najczęściej zadawane przez podatników pytania i opublikował je w jednym zestawieniu wraz z odpowiedziami.
– TPR jest nową formą raportowania przez podmioty powiązane, a dodatkowo termin na złożenie odpowiednich dokumentów przez pandemię został wydłużony o 3 miesiące lub do 31 grudnia 2020 r. Dokument MF ma więc być wskazówką i ułatwieniem dla przedsiębiorców. Jednak trzeba podkreślić, że nie jest on interpretacją ogólną, a więc nie ma mocy wiążącej. Co więcej, co również podkreśla sam resort, każdy przypadek powiązań i transakcji należy rozpatrywać indywidualnie. A to oznacza, że nie każda wskazówka MF może być wykorzystana przez każdego przedsiębiorcę – wyjaśnia Cyprian Werykowski, doradca podatkowy, dyrektor w Thedy & Partners.
Warto w tym miejscu podkreślić, że przy opracowaniu informacji dotyczących TPR z resortem finansów współpracował Rafał Gorczyca, menedżer w Thedy & Partners.
Druga z ministerialnych publikacji również ma postać zbioru najpopularniejszych pytań i odpowiedzi, ale jest dokumentem zaktualizowanym (nie nowym) i dotyczy oświadczeń o sporządzaniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.
– Pamiętajmy, że również w przypadku oświadczeń przepisami czwartej tarczy antykryzysowej termin na złożenie tych dokumentów został przedłużony. Do 31 grudnia, jeśli normalny termin upływa w okresie od 31 marca 2020 r. do 30 września 2020 r., o 3 miesiące, jeśli normalny termin upływa w okresie od 1 października 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. – dodaje Cyprian Werykowski.
Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia w zakresie przygotowania tych dokumentów jesteśmy do Państwa dyspozycji, zapraszamy do kontaktu: cyprian.werykowski@thedy.pl