MF wyjaśnia jak rozumieć transakcję kontrolowaną
Pojęcie „transakcja kontrolowana” obejmuje transakcje spełniające przesłanki z art. 11a ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT (art. 23m ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT), niezależnie od tego, czy są one realizowane na warunkach zgodnych z zasadą ceny rynkowej (ang. arm’s length principle), czy na warunkach niezgodnych z zasadą ceny rynkowej – wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów (nr DCT1.8203.4.2020).
Minister finansów pod koniec ubiegłego roku postanowił wydać interpretację ogólną, w której wyjaśnił definicję transakcji kontrolowanej. Wszystko w celu wyeliminowania powstających rozbieżności.
– Jedna z uwag MF dotyczy tego, że ocena, czy działanie stanowi transakcję kontrolowaną, powinna następować indywidualnie dla każdego przypadku, z uwzględnieniem jego specyfiki. Wynik takiej oceny może być różny z perspektywy każdej ze stron (uczestników). Dlatego też nie jest konieczne jednolite uznanie działania za transakcję kontrolowaną przez obie/wszystkich uczestników danego działania. Ponadto, określone działania powinny być oceniane odrębnie z punktu widzenia każdego uczestnika takich działań. Przykładowo, wypłata zysku przez spółkę niebędącą osobą prawną na rzecz jej wspólników oraz otrzymanie przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną odpowiedniej części zysku tej spółki nie stanowi transakcji kontrolowanej. Co ważne i na co zwraca uwagę minister, działania o charakterze gospodarczym należy identyfikować na podstawie rzeczywistych zachowań stron – wskazuje Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Z dokumentu MF wynika także, że istnienie powiązań samo w sobie nie determinuje występowania transakcji kontrolowanej. Warunki działań o charakterze gospodarczym mają zostać ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.