MF wyjaśnia jak liczyć okres 5 lat dla rozliczenia straty przez PGK
Obliczając okres pięciu najbliższych kolejno następujących po sobie lat podatkowych dla celów rozliczenia przez spółkę straty powstałej przed przystąpieniem do PGK, nie uwzględnia się lat podatkowych PGK – wyjaśnia minister finansów w interpretacji ogólnej.
Najnowsza interpretacja ogólna MF dotyczy art. 7 ust. 5 ustawy o CIT w zakresie sposobu ustalania okresu najbliższych kolejno następujących po sobie pięciu lat podatkowych. Zakres interpretacji obejmuje wyjaśnienia jak należy rozliczać przez spółkę strat powstałych i nierozliczonych w latach poprzedzających pierwszy rok podatkowy podatkowej grupy kapitałowej, po zakończeniu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej.
– Jak wyjaśnił szef MF pięcioletni okres, o którym mowa w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT (w stosunku do straty poniesionej przez spółkę przed zawiązaniem PGK), ulega zawieszeniu na skutek przystąpienia spółki do PGK. Termin ten zaczyna biec wraz z rozpoczęciem kolejnego roku podatkowego spółki, ponieważ jest to najbliższy kolejno bezpośrednio następujący po sobie rok podatkowy podmiotu, który jest uprawniony do rozliczenia tej straty. Dodatkowo minister finansów podkreślił, że taka wykładnia art. 7 ust. 5 ustawy o CIT jest zgodna ze stanowiskiem prezentowanym przez sądy administracyjne – cytuje za MF Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Interpretacja ogólna została opublikowana w Dz.Urz. MF pod pozycją 148. Interpretacja ma sygnaturę DD6.8202.4.2021.